Stefan Jesionowski (1888-1959)

Przedstawiamy socjalistów zapomnianych, a wartych upamiętnienia. Mamy nadzieję regularnie publikować biografie działaczy socjalistycznych, którzy zostali zapomniani przez historię.

W latach 1905-6 uczestnik Organizacji Bojowej PPS na terenie Królestwa Polskiego. Aresztowany w listopadzie 1906 roku, przebywał trzy lata na zesłaniu na Syberii. Wyjechał następnie do Niemiec, aresztowany i wydalony stamtąd w 1910 roku udał się do Francji, gdzie osiedlił się w Paryżu i pracował jako robotnik krawiecki. Nadal związany z PPS. Został prezesem TUR we Francji od chwili jego utworzenia w maju 1928 roku.

Wchodził w skład Rady Socjalistów Polskich Zagranicą (RSPZ) wybranej w sierpniu 1931 roku na zjeździe delegatów środowisk pepesowskich za granicą. Był przedstawicielem RSPZ w Radzie Organizacyjnej Polaków z Zagranicy. Od 1924 roku działacz polskiej sekcji CGT, od 1927 roku sekretarz sekcji, a od 1927 roku redaktor organu prasowego sekcji, tygodnika „Prawo Ludu”. Od 1934 roku sekretarz Federacji Emigrantów Polskich (FEP) zrzeszonych w Syndykalistach CGT. Sekretarzem polskiej sekcji CGT i FEP pozostał również po zjednoczeniu polskiej sekcji CGT i CGTU we wrześniu 1935 roku. W 1937 roku został sekretarzem nowoutworzonej Federacji Robotników Polskich. W okresie okupacji hitlerowskiej przeniósł się do Lyonu (w strefie nieokupowanej), gdzie pełnił funkcję sekretarza legalnie działającej federacji.

Po zakończeniu wojny został sekretarzem i współzałożycielem Federacji Robotników i Emigrantów Polskich, wchodził również w skład Centralnego Związku Polaków pełniąc funkcję zastępcy skarbnika. Od 1948 roku działał w organizacji związkowej „Force Ouvriere” i redagował miesięcznik „Głos Pracy”.

Od 1952 roku do końca życia był sekretarzem Rady Centralnej PPS Zagranicą. Zmarł 6 listopada 1959 roku w Paryżu. Odznaczony przez rząd francuski srebrnym medalem „Medaille du Travail”.

Bibliografia: Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, t. 1: A-D, red. nacz. Feliks Tych, Warszawa: „Książka i Wiedza” 1978 (Wyd. 2 rozsz. i popr. 1985)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s